środa, 16 października 2013

Nowozelandzkie Sauvignon Blanc - winobranie na krańcu świata


wino białe
tutaj powstaje najlepsze Sauvignon Blanc jakie kiedykolwiek piliśmy,
region Malborough, Nowa Zelandia - Wyspa Południowa, 2012
Prawdziwą miłością do białego wina zapałałam popijając schłodzone Sauvignon Blanc z regionu Malborough - degustowane w samym sercu winiarskiego regionu w Nowej Zelandii. To była ich jesień (a nasza wiosna), więc zdecydowanie czas ku winobraniu.
Nowa Zelandia leży na dwóch wyspach - Północnej i Południowej, które charakteryzują się odmiennymi warunkami geograficznymi - gdzie na tej pierwszej dominuje klimat umiarkowany morski - zdecydowanie cieplejszy klimatu charakterystycznego dla regionu Bordeaux. Natomiast na tej drugiej wyspie klimat jest nieco chłodniejszy - może bliskość Arktyki lub obecność lodowców to sprawia - zbliżony do warunków panujących w Burgundii. 


New Zeland
tym samochodem przejechaliśmy Nową Zelandię - to nasz hotel na kółkach, w oddali widać szczyt Mount Cook, Nowa Zelandia, 2012
Można by się spodziewać, że struktura upraw winorośli będzie zbliżona do panującej w umiarkowanym klimacie europejskim. Oczywiście, że tak nie jest. Wśród 9 regionów winiarskich dominują uprawy winorośli, z których wytwarza się białe wina, są wśród nich odmiany: Chardonnay, Riesling, Gewurztraminer oraz Sauvignon Blanc. Te odmiany są źródłem 90% win produkowanych w Kraju Długiej Białej Chmury.


New Zeland
jesienny krajobraz regionu winiarskiego Malborough, Nowa Zelandia, kwiecień 2012
Produkcję wina w regionie Malborough rozpoczęto w latach 70-tych XX wieku, a w tej chwili jest największym i najbardziej wydajnym regionem Nowej Zelandii, ponieważ tutaj znajduje się ponad 40% winnic całego kraju.
New Zeland
winnice w regionie Malborough, Nowa Zelandia, 2012
Cechą charakteryzującą wina z tego regionu jest bardzo długi okres wegetacji, dzięki temu białe wina mają bardzo charakterystyczny i trudny do podrobienia styl. Typowe wino nowozelandzkie ma bardzo intensywny aromat owocowy, który wbija się w nozdrza niczym luksusowe francuskie perfumy oraz rześką jak jesienny poranek kwasowość.


New Zeland
jesienne okolice Picton, miasta leżącego prawie przy północno-wschodnim krańcu Wyspy Południowej,
stąd odpływa prom do Wellington, Nowa Zelandia, 2012
Warto wiedzieć, że w Nowej Zelandii bardzo restrykcyjne jest podejście do informacji zawartych na etykiecie butelki wina. Obowiązująca tu zasada 85% oznacza, że wino z podanym na etykiecie rocznikiem, regionem i szczepem przynajmniej w 85% pochodzi z podanego na etykiecie rocznika, regionu i szczepu winnego.


New Zeland
jesienny pejzaż Nowej Zelandii, Wyspa Południowa, 2012

Cena wina w Nowej Zelandii jest wyjątkowo korzystna, niestety po powrocie do Polski byliśmy mocno zszokowani jego ceną w niektórych winiarniach i sklepach internetowych z winem. Generalnie nowozelandzkiego sauvignon blanc w Polsce jest jak na lekarstwo.
Pozostaje tylko marzyć o kolejnej wyprawie do Nowej Zelandii ...


New Zeland
widok na okolice Queenstown, Wyspa Południowa - Nowa Zelandia, 20124 komentarze:

 1. Ale widoki! Niesamowite, aż chciałoby się wsiąść w samolot i od razu tam jechać. Bardzo lubię wina z Nowej Zelandii. Fajnie jest się dowiedzieć czegoś więcej o sposobie ich produkcji i restrykcjach, jakie tam obowiązują.
  Pomyśleć tylko, że nowozelandzkie Sauvignon Blanc wino musi przejechać tak długą drogę, by trafić na nasz stół ...

  Serdeczne pozdrowienia,
  E.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edith, strasznie długą, gdybym wiedziała, że ceny w Polsce są takie kosmiczne, to bym przemyciła w plecaku ;-), co do widoków - to przeglądam zdjęcia z NZ i stwierdzam, że ten kraj jest warty tego, aby już teraz wsiąść w samolot i pofrunąć - te 2 dni w samolocie są niczym w porównaniu z widokami, jakie nasze oczy widzą..
   z pozdrowieniami, Ella

   Usuń
 2. Super widok aż chce się urwać jeden kiść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolino, a myślisz, że nie zerwałam... Winogrona nowozelandzkie są przesłodkie i "NO GMO"

   Usuń

Dziękuję za pozostawienie komentarza!
Uprzejmie proszę Użytkowników Anonimowych o podpisanie się chociaż imieniem lub nickiem, chciałabym wiedzieć jak się do Was zwracać.