środa, 17 września 2014

Włoski początek robótki


Jakiś czas temu wpadły mi w ręce opisy projektów gdzie robótkę trzeba było zacząć "włoskim początkiem", a to oznaczało nabranie oczek po włosku. Dlaczego po włosku? Tego nie wiem. Za każdym razem jak trafiałam na opisy tego sposobu, to czytając te opisy, zastanawiał się długo w jaki sposób zrobić ten włoski początek...

Byłam zrezygnowana a ostatni opis, który ukazał się w ostatniej Sabrinie (2014/3) - nic z niego nie rozumiałam.


źródło: Sabrina 2014

Nie dałam za wygraną, aż wreszcie udało się dotrzeć do źródła, które pomogło mi z tym nabieraniem oczek - jest banalnie proste a efekt niesamowity! 
1. Ułożyć włóczkę jak do nabierania klasycznego i nabrać oczka wg sposobu włoskiego. Wykorzystać do nabierania oczek tylko nitkę odchodzącą od druta do kciuka i palca wskazującego.


2. Skrzyżować nitkę czyli przełożyć nitki między palcami - nitkę z palca wskazującego na kciuka i z kciuka na palec wskazujący.


3. Zacząć od tej części skrzyżowanej nitki, która leży najdalej, kiedy spojrzy się na przestrzeń poniżej druta.Tutaj nitka prowadząca do palca wskazującego znajduje się pod nitką biegnącą w stronę kciuka. W tej sytuacji drut poprowadzić trzeba od tyłu pod nitką biegnącą od drutu do palca wskazującego, wyciągnąć drut z nitką lekko do góry i następnie poprowadzić go od dołu pod nitką biegnącą do kciuka i wtedy wyciągnąć pętelkę do góry - tak oto powstaje 1 oczko lewe.4.Ułożenie druta do przeciągnięcia oczka jak w pkt. 3. Gdy nitka biegnąca do kciuka leży poniżej nitki biegnącej w stronę palca wskazującego - wtedy przełożyć trzeba drut od zewnętrznej strony od dołu pod nitką biegnącą do kciuka i od góry od zewnętrznej strony przełożyć drut od dołu nitki, która biegnie do palca wskazującego i wyciągnąć pętelkę do góry - tak powstaje 1 oczko prawe.


5. Oczka nabierać trzeba naprzemiennie - raz jedno oczko prawe raz lewe.


6. Ułożenie do oczka lewego - nitka biegnąca do palca wskazującego leży poniżej nitki odchodzącej do kciuka.7. Ułożenie oczek na drucie - raz prawe, raz lewe. Oczko wyglądające (układające się) jak prawe przerobić na prawo. Natomiast oczko, które wygląda jak lewe przerobić na lewo prowadząc nitkę z przodu robótki - nie przeciągając przez tę nitkę oczka. Przełożyć oczko na prawy drut.
8. Pierwszy rysunek na lewo - przykład przerobienia oczka na prawo, pierwszy rysunek na prawo - przykład oczka lewego przerobionego bez przeciągania przez nie nitki, nitka jest tylko prowadzona przed robótką.
Przerabiamy w taki sposób 4 rzędy - na lewej stronie robótki, te oczka, które były prawymi staja się lewymi i przerabiamy je jak lewe, bez przeciągania przez nie nitki, nitka jest prowadzona przed robótką.


A tak oto wygląda inna robótka ze ściągaczem włoskim.
Spróbujecie?11 komentarzy:

 1. Jeszcze w zeszłym roku dziergałam, teraz brakuje czasu :) Fajnie, ze pokazujesz krok po kroku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to kosmos więc podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo moich szczerych chęci i kilku a nawet kilkunastu prób druty ponoszą sromotną klęskę i wciąż wracam do szydełka. Ale fajnie że pokazujesz dokładnie jak zrobić coś takiego bo na naszych polskich stronach kursy i nauka rękodzieła bardzo kuleje i ciężko znaleźć więcej schematów lub porad jak coś zrobić. Jeśli kiedyś pokuszę się o następną próbę drutowania to z chęcią bym skorzystała z Twojego kursu :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cóż, to ja się zgłaszam na nauki szydełkowania do Ciebie, Ty natomiast zawsze możesz skorzystać z porad u mnie
   zgadzam się, że kuleją czasami te opisy wzorów są tak beznadziejnie opisane, że zastanawiam się czy autor pisząc to rozumiał, co napisał, często są to tłumaczenia z niemieckich czasopism, więc nie sadzę, aby tłumacz znał się na dzierganiu - chociaż chciałabym bardzo, wtedy opisy byłyby bardziej zrozumiałe

   Usuń
 4. Ela chyba zmienilas wystroj bloga, slicznie u Ciebie, musze do tego wloskiego sposobu przysiasc, ja mam problem, ze brzegowe oczka sa strasznie nierowne, a gdy wzielam duze druty, co prawda przybywa szybko, ale jeszcze bardziej to widac. Moze i na to jest jakis wloski sposob, najlepiej jakies fare niente i zeby samo bez cwiczenia sie zrobilo. Pozdrawiam serdecznie beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beata, zmieniłam i dzisiaj jeszcze zmiany są, a to wszystko przez Twojego bloga, spędziłam na nim wczoraj cały dzień. Tyle fantastycznych wskazówek dla bloggujących!
   Cieszę się, że Ci się podoba.
   Co to znaczy nierówne? Może za bardzo luzujesz nitkę przed końcem i początkiem rzędu (czyli pierwsze oczko i ostatnie na drucie w rzędzie).
   Ja mojego pierwszego oczka brzegowego nie przerabiam, tylko zwyczajnie przekładam z lewego na prawy drut. Oczko brzegowe z końca rzędu spróbuj przerobić na prawo.
   z pozdrowieniami, El

   Usuń
 5. a ja zrozumiałam to tłumaczenie, załapałam o co chodzi i ściągacz wyszedł mi pięknie. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie to wszystko przedstawiłaś i myślę, że takie porady na pewno przydadzą się wielu osobom. Mi również znakomicie pracuje się z wykorzystaniem https://ctnbee.com/en/digital-fabric-printing-online i dzięki tym tkaninom jestem w stanie wykonać wiele fajnych rzeczy z dedykowanym wzorem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawienie komentarza!
Uprzejmie proszę Użytkowników Anonimowych o podpisanie się chociaż imieniem lub nickiem, chciałabym wiedzieć jak się do Was zwracać.