wtorek, 28 stycznia 2014

Bluzka polo w kolorze fuksji


Sięgnęłam do kartonu stojącego za brązową kanapą, przy okazji porządkowania moich skrawków włóczek z innych robótek i oczom nie wierzyłam. Piękne, świeżutkie motki w kolorze fuksji! 

Pomyślałam, że taka ilość to za mało na sweter z długim rękawem, za dużo na szalik, zresztą ileż można mieć szalików i chust pod szyję. Długo myślałam, zastanawiałam się w jaki sposób mogłabym wykorzystać tę włóczkę w odcieniu fuksji.
włóczka w odcieniu fuksji
odnalezione w kartonie

Zainspirowana bluzką polo z wydania Sandra Extra (4/2010) zrobiłam podobną bluzkę. Podobną, ale nie taką samą, bo bluzka moja różni się kolorem, wzorem i długością rękawów i sposobem wykończenia.


Sandra (4/2010)
zainspirowana bluzką polo, Sandra Extra (04/2010)
Składniki na bluzkę w rozmiarze 36/38 - uwaga dla rozmiarów (40/42) podane wartości w nawiasach przy schemacie są w cm:

 • 5 motków włóczki First Class Rozetti
 • druty rozmiar 3,5 - 4,0
 • 3 szare guziki
 • trochę czasu i cierpliwości
schemat ażur

Sposób wykonania:
 1. Nabrać 95 oczek na druty (tył i przód).
 2. Przerobić je wzorem ściągacza: 2 oczka prawe i 2 oczka lewe (prawa strona), lewa strona przerobić tak jak oczka schodzą z drutów (14 rzędów = 6 cm).
 3. Potem zacząć przerabiać wg schematu ażurowej kratki skośnej, rozpoczynając oczkiem brzegowym, powtarzać motyw, zakończyć oczkiem brzegowym. Lewą stronę przerabiać tak jak oczka schodzą z drutów, narzuty po lewej stronie robótki przerobić na lewo.
 4. Tył  na wysokości 39 cm od ściągacza na podkrój pachy zamknąć z obu stron 1 x 5 oczek i w co 2. rząd z obu stron 1 x 4, 1 x 3 i 3 x 2 oczka. Na wysokości 17 cm od pachy na dekolt nie przerabiamy środkiem 35 oczek, za to obie strony kończymy osobno, ale w co 2. rząd na brzegu dekoltu zamknąć 2 x 6 oczek. Pozostałe oczka ramion zakańczamy prosto na wysokości 19 cm od początku podkroju pachy.
 5. Przód przerabiamy tak samo jak tył, z tym, że na dekolt robimy głębsze rozcięcie. Na wysokości 31 cm od ściągacza, kończymy środkiem 7 oczek od początku pachy na prawym. Na prawym brzegu na dekolt zamykamy 1 x 9 oczek i w co 2. rząd na brzegu dekoltu 1 x 4, 1 x 3 i 5 x 2 oczka. Pozostałe oczka zakończyć prosto po 12 cm od początku dekoltu.
 6. Rękawy: nabieramy 52 oczka na każdy rękaw. i przerabiamy wzorem ściągacza na wysokość 6 cm. Przerabiamy potem wzorem ażurowym wg schematu jak wyżej. Na główkę rękawa na wysokości 15 cm od ściągacza z obu stron zamykamy 1 x 5 oczek i w co 2. rząd zamykamy 2 x 3, 2 x 2, 9 x 1, 2 x 3, 1 x 5 i 1 x 8 oczek. Na wysokości 12 cm od pokroju pachy rękawa zakańczamy prosto pozostałe oczka.
Sweter wygląda tak, nie jest to żółty kolor, ale odcień fuksji również wygląda ciekawie i z pewnością pasuje i do czarnego i do różnych odcieni szarości garderoby.

moja bluzka polo w kolorze fuksji


12 komentarzy:

 1. Piękny kolor włóczki i uroczy krój!
  Moc pozdrowień,
  E.

  OdpowiedzUsuń
 2. Róż, to znaczy fuksja ! I bluzeczka piękna też !
  A.

  OdpowiedzUsuń
 3. I tak powstaje Galerria Elli .Jest śliczny i kolor i sweterek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję Jolu, sama wiesz ile to pracy i ile już pudeł stoi w moim mieszkaniu, dziękuje za te słowa
   ściskam, Ella

   Usuń
 4. Piękny kolor, ale talent w dzierganiu podziwiam jeszcze bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję, może spróbujesz podziergać coś kreatywnego - Twoje pomysły mnie oczarowały

   Usuń
 5. Rewelacyjny efekt końcowy :) Chylę czoła :) Pozdrawiam cieplutko i z przyjemnością zostaję tu na dłużej :) Skrzydlata chatka A.J. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w takim razie zapraszam Cię tutaj :-)
   dziękuję za te miłe słowa
   pozdrawiam ciepło, Ella

   Usuń
 6. Piękny kolorek, ja też chylę czoła. Zdolna jesteś. Sweterek cudny :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję, jest tak kolorowy jak Twoje przepisy
   pozdrawiam Cię, Ella

   Usuń

Dziękuję za pozostawienie komentarza!
Uprzejmie proszę Użytkowników Anonimowych o podpisanie się chociaż imieniem lub nickiem, chciałabym wiedzieć jak się do Was zwracać.