niedziela, 29 grudnia 2013

Góry moja przestrzeń i wolność

Tatry Słowackie
Tatry Słowackie, Łomnica, maj 2009, dobrze, że była mgła i nie widziałam, co jest pod nią
Uwielbiam góry, piesze wycieczki, kiedy się wspinam i wspinam i wchodzę na szczyt, obejmując wzrokiem całą przestrzeń, aż do horyzontu. Mam wtedy ogląd na wszystko z góry, jest to pewien rodzaj być może kontroli, bo lubię mieć wszystko w zasięgu wzroku.

Ta przestrzeń, wiatr i błękit nieba, i cisza, i myśli. A na końcu strach, bo wszystko byłoby dobrze, gdyby nie towarzyszący mi od małego - lęk wysokości. Lubię góry i tak!


Tatry Wysokie
zejście do Doliny od strony Morskiego Oka okazało się bardzo karkołomne,
Tatry, Dolina Pięciu Stawów, sierpień 2006
Polskie Tatry są przeurocze i latem i zimą. Niestety na Giewont nie weszłam, bo przemyślałam sprawę. Nie zeszłabym. Zresztą miałam problem z przechadzką szczytami na Kasprowy Wierch.

Kuźnice
w drodze na Kasprowy Wierch, Tatry, sierpień 2006
Wejście na Kasprowy Wierch od strony Kuźnic jest przepiękne, można podziwiać widoki, wszędzie zieleń, półcień, szum rwącego potoku, który napotyka na swojej drodze omszałe głazy, uderzając w nie ze zdwojoną siła. 

Tatry Wysokie
na szlaku, Tatry, maj 2009
Najciekawszymi okazały się góry Huangshan, gdzie po schodach, które prowadziły przez cały łańcuch górki, spacerowały w klapeczkach Chinki. To nie były schody, które można spotkać w Błędnych Skałach. Góry piętrzyły się ostrymi graniami, gdzieniegdzie porosłymi drzewami, trudno dostępne, w niektórych partiach spowite mgłą mimo godzin popołudniowych.


China Huangshan
góry Huangshan, Chiny 2009
Najbardziej mrożącym w żyłach krew był lot awionetką nad Kilimandżaro - obudził mnie powiew chłodu, nie wydaje mi się, aby przyczyna tkwiła w klimatyzacji. To Kili wiało chłodem.


Kenya
lot nad Kilimandżaro, w drodze do Parku Masai Mara, Kenya 2003
Ale prawdziwa przygoda czekała nas w Parku Tangariro, kiedy trzeba było pokonać swoje słabości, nie dać się górze i dotrzeć nad Szmaragdowe Jezioro.


Nowa Zelandia
wspinaczka do Szmaragdowego Jeziorka, najgorsze przed nami, National Park Tangariro,
Nowa Zelandia 20012
Łzy w oczach, wiatr i ciężki plecak, a w okół popiół wulkaniczny i skały przypominające swoim wyglądem koks, żadnej roślinności - krajobraz iście księżycowy.


Tangariro
National Park Tangariro, Nowa Zelandia 2012
Najbardziej spektakularny poranek przywitał nas Kaikourze, kiedy przybyliśmy naszym vanem późnym wieczorem, aby następnego dnia wypłynąć na ocean i podziwiać wieloryby. Widok o poranku zachwycił mnie bardzo, plaża i wschód słońca, a z drugiej strony ośnieżone szczyty górskie.


wieloryby
Kaikoura, Nowa Zelandia 2012
A co powiecie na to, kiedy można wygrzewać się w górach w basenie, z którego rozpościera się widok na góry? Kwiaty, cisza, słońce i górskie powietrze, bajkowo!
India
gdzieś w Indiach
Jaskinie to też góry, tylko że pod ziemią. Takich gór jest cała masa na Borneo, zamieszkują je jaskółki, nietoperze i karaluchy. Jaskinie są przeogromne, niektóre z nich mają tzw. okno edenu, tak jak na zdjęciu poniżej. Te bramy raju, to okna na powierzchnię, gdzie roślinność jest niezmieniona od kilku tysięcy lat, bo turysta nie zdeptał jej swoim butem.


jaskinie Malezja
jedna z jaskiń na Borneo, Malezja 2013
A wyprawa rzeką do wodospadu Salto Angel, to dopiero przygoda, która rozpoczęliśmy w wiosce Indiańskiej Canaima w Wenezueli. Dotrzeć do tego miejsca było niezwykle trudno. 


Canaima

8 komentarzy:

 1. Góry są piękne o każdej porze roku i wyzwalają u ludzi różne emocje. Powodują też swego rodzaju wolność, u nie których niepokój i strach a u nie których radość i swobodę. Zdjęcia i panoramy przepiękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mimo strachu mi też się podobają
   uściski Jolu
   Ella

   Usuń
 2. Zazdroszczę ci tych widoków. Ja mam problem na nizinie z poruszaniem się. Zdjęcia piękne aż chcę się tam jechać :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to? A z czym to jest związane? Fakt widoki sa pięknem, jak zaczęłam pisać i górach - to zaczęłam znajdować masę zdjeć i wszystkie obrazy stały jak żywe.
  Pozdrawiam, Ella

  OdpowiedzUsuń
 4. cudowne widoki :-) piekne zdjecia :-) Elu zazdroszcze podrozy ;-) marzy mi sie taka wyprawa bo kocham gory :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Agata, to nic trudnego Tatry blisko a potem na Słowację.

  OdpowiedzUsuń
 6. To ja polecam Ci Elu jeszcze odwiedzić Gruzję i Drogę Wojenną - widoki wspaniałe, no i oczywiście ... wyprawę na Kazbek. Ja zdobyciem szczytu wprawdzie nie mogę się pochwalić, ale proponuję jako inspirację i pomysł dla śmiałków na przyszłość :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gruzja jest dosyć blisko, chyba takiego szczytu nie zdobędę - aż takim śmiałkiem nie jestem. A to ciekawy kraj nie tylko górzysty ale i ciekawy kulinarnie.
   pozdrawiam serdecznie, Ella

   Usuń

Dziękuję za pozostawienie komentarza!
Uprzejmie proszę Użytkowników Anonimowych o podpisanie się chociaż imieniem lub nickiem, chciałabym wiedzieć jak się do Was zwracać.